Co powinieneś wiedzieć o darze języków?

9

Co powinieneś wiedzieć o darze języków?

W Dziejach Apostolskich w trzech przypadkach dar języków był najczęstszym widzialnym znakiem otrzymania Ducha Świętego. Poniższe fragmenty pokazują również, że dar języków nie był zarezerwowany wyłącznie dla garstki szczęśliwców. Biblia pokazuje raczej, że otrzymali go wszyscy lub zdecydowana większość ochrzczonych Duchem Świętym. Należy zauważyć, że dar języków został nadany nawróconym! Biblia wspomina o umiejętności mówienia różnymi językami w dwóch miejscach: (1 Koryntian 12:10 i 1 Koryntian 12:28)

Osobisty dar języków

Pierwszym rodzajem daru wspomnianym w Biblii jest „osobisty dar języków”, który pozwala modlić się w duchu, rozmawiać prywatnie z Bogiem, śpiewać w duchu i wzmacniać się. Ten rodzaj języka nie ma praktycznej wartości dla innych słuchaczy, kościoła. Paweł twierdzi, że posługuje się tymi językami częściej niż ktokolwiek inny, uważa to za korzyść. Chciałby też, aby wszyscy mówili językami. Kościół nie jest organizacją polityczną, ale raczej duchową. Nie jest to organizacja polityczna, ale raczej duchowa. Nie jest to organizacja polityczna, ale raczej duchowa. Kiedy czytamy Biblię, nie doświadczymy języków w praktyce. Umiejętność mówienia wieloma językami może przypominać istniejący język lub składać się z sylab. Prawdopodobnie dlatego niektórzy uwierzyli, że uczniowie byli pod wpływem alkoholu, kiedy ich usłyszeli (Dz. Ap. 2:13). Osoba ze zdolnością mówienia językami może modlić się z nimi „na zawołanie”. W jej intencji jest rozpoczęcie i zakończenie. Nie wstydzę się ewangelii (dowiedz się czym jest ewangelia), jest ona bowiem mocą Bożą ku zbawieniu każdego, kto wierzy (Rzym. 1:16).

Języki do tłumaczenia

Druga kategoria to „języki dające się przetłumaczyć”, które są obdarzone talentem (1 Kor. 12:10, 12:30, 14:5, 14:13) i nie są wyuczone w szkole, znajomości języka obcego lub jako lingwista. Te języki promują kościół (1 Kor 14:5, 14:12-13, 14:26-27) są podobne do proroctw, tłumacz przekazuje słowa Ducha Świętego. Te języki nie powinny być zakazane. Nauczanie apostoła Pawła na ten temat znajduje się w 1 Koryntian 14:26-27, 14:39. Jeśli całkowicie zakażemy mówienia językami w kościele lub na spotkaniach, nikt nie będzie wiedział, czy język służy do rozwoju osobistego, czy do tłumaczenia. Uniemożliwi nam to nauczenie się ich rozróżniania, a osoba, która potrafi tłumaczyć języki, nie będzie w stanie tego wykorzystać. Dar języków może obejmować mówienie językiem, który druga osoba rozumie (jak w Dziejach Apostolskich 2). Duch Święty natchnął „mowę” uczniów w taki sposób, że nie znając tych języków, zaczęli nimi mówić. Prawdopodobnie sami nie rozumieli, co mówią, ale dla osób postronnych był to sygnał, że usłyszeli o wielkich dziełach Bożych.

Dlaczego nie mówisz nowymi językami?

Być może nie zostałeś ochrzczony Duchem Świętym. Być może nie chcesz daru języków lub odmawiasz udziału w działaniach Ducha Świętego. Umiejętność mówienia wieloma językami to dar, który można wykorzystać do promowania wiary i wzmacniania kościoła. Paweł napisał, że pragnie, aby wszyscy mówili językami, ale on sam najczęściej modlił się w ten sposób. Każdy, kto chce naśladować Jezusa, musi oddać kontrolę nad swoim życiem Duchowi Świętemu. Nie powinniśmy kwestionować Jego metod. Z powodu ograniczeń religijnych, błędnych nauk lub szkodliwych tradycji. Być może obawiasz się tego prezentu. Z powodu własnych doświadczeń, zasłyszanych historii i nadużywania określonego daru duchowego, być może zamykasz się przed nim. Pamiętaj, aby nie wylewać całego dziecka z kąpielą. Celem świata ciemności jest dezorientacja i zniechęcenie ludzi do korzystania z mocy Ducha Świętego. Być może nie otrzymałeś pełnej ewangelii (pokuta, zanurzenie w wodzie). Nie jest to zawsze warunkiem otrzymania daru języków, ale może dotyczyć ciebie. Jeszcze jeden powód – nie zniechęcajcie się, wzrastajcie w wierze, idźcie za Bogiem ze wszystkich sił!

Jeśli są Ci potrzebne dowody na istnienie Boga, przeczytaj ten odnośnik, a najlepiej sam zacznij Go szukać.

Dodaj komentarz