Wskazówki dotyczące bezpieczeństwa gwoździarki

Wskazówki dotyczące bezpieczeństwa gwoździarki

Zbyt często majsterkowicze kupują nowe narzędzie tylko po to, aby przejrzeć ilustracje w instrukcji, a następnie odrzucić je na bok, ale to nie jest dobry pomysł. Według Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC), urazy spowodowane gwoździami są odpowiedzialne za około 37 000 wizyt rocznie w izbach przyjęć. Im lepiej znasz swoje narzędzie, tym zwykle będziesz bezpieczniejszy. Sklep z narzędziami Wbijaj to miejsce, w którym znajdziesz wszystkie narzędzia potrzebne do stworzenia profesjonalnego, eleganckiego wykończenia. Od gwoździarek i zszywek w każdym możliwym rozmiarze po zszywacze, które potrafią zszyć wszystko pomiędzy dwoma kartkami papieru – WBIJAJ ma wszystko pod kontrolą!

Wiele gwoździarek, zarówno dużych, jak i małych, ma kilka różnych trybów strzelania. Dwa główne typy powszechnie spotykane w narzędziach do majsterkowania to „sekwencyjny” i „wypukły”.

  • Tryb sekwencyjny: Ten tryb strzelania wymaga od użytkownika wykonania sekwencji kroków, zanim pistolet wystrzeli gwóźdź. Sekwencja obejmuje wciśnięcie końcówki zabezpieczającej (sprężynowa końcówka, która cofa się, gdy pistolet jest dociskany do materiału), a następnie pociągnięcie spustu gwoździarki w celu wystrzelenia gwoździa. Ten dwuetapowy proces jest najbezpieczniejszym sposobem użycia gwoździarki. (Niektóre pistolety do gwoździ mają jednosekwencyjny spust, który uruchamia drugi gwóźdź po ponownym zwolnieniu spustu bez naciskania końcówki bezpieczeństwa.)
  • Tryb udarowy: Niektóre pistolety do gwoździ pozwalają użytkownikowi zaoszczędzić czas, przełączając się z trybu sekwencyjnego na tryb udarowy. W tym ostatnim użytkownik może przytrzymać spust, a następnie przesunąć gwoździarkę w nowe miejsce, a za każdym razem, gdy wciśnięta jest końcówka zabezpieczająca, gwóźdź wystrzeli. Być może widzieliście, jak profesjonalni dekarze szybko wbijają gwoździe, aby przymocować gonty jeden po drugim, z mniej niż sekundą przerwy w trybie wypukłości. O ile nie jesteś zawodowym budowlańcem, prawdopodobnie powinieneś trzymać się z dala od trybu uderzeń — tego rodzaju szybkość jest rzadko wymagana od majsterkowiczów i rzemieślników, a w niedoświadczonych rękach istnieje większe prawdopodobieństwo pomyłek.

Niektóre pistolety do gwoździ, zwłaszcza te większe, przeznaczone do kadrowania, mogą być dość głośne, od około 90 dB (podobnie jak w kosiarce) do ponad 100 decybeli – w niektórych przypadkach prawie tak głośne jak wystrzał – dlatego należy nosić ochronniki słuchu podczas pracy. Ponadto, gdy gwóźdź nie zapala się, może wyrzucać odpryski materiału, dlatego należy zawsze nosić okulary ochronne .

Podczas gdy dzisiejsze pistolety do gwoździ są zaprojektowane tak, aby były jak najbardziej bezpieczne, nadal istnieje ryzyko niewypału gwoździ podczas ładowania pistoletu lub usuwania zaciętego gwoździa. Najlepsza profilaktyka: odetnij zasilanie. Przed załadowaniem gwoździ lub usunięciem zacięcia należy odłączyć przewodowy pistolet do gwoździ, wyjąć baterię z bezprzewodowego pistoletu do gwoździ lub odłączyć wąż powietrzny od pneumatycznego gwoździarki . Podobnie, jeśli używasz mniej popularnego typu pistoletu zasilanego nabojami butanowymi, wyjmij nabój z gwoździarką przed załadowaniem większej liczby gwoździ lub próbą usunięcia zacięcia gwoździa.

Jeden z najczęstszych wypadków z użyciem gwoździarki ma miejsce, gdy użytkownik trzyma razem dwa kawałki drewna podczas strzelania gwoździem w pobliżu swojej dłoni. Jeśli gwóźdź przejdzie przez materiał i wyjdzie spodem, lub zamiast gwoździa wchodzącego prosto, wygina się i wystrzeliwuje z boku deski, może przebić rękę. W razie potrzeby użyj zacisków , aby trzymać kawałki drewna razem, aby wolną rękę nie przeszkadzały. Zobacz także sztyfciarki w ofercie naszego sklepu.

Nie jest niczym niezwykłym, że gwóźdź przechodzi całkowicie przez przybijany materiał, więc upewnij się, że żadna część twojego ciała lub innych osób nie stoi po drugiej stronie linii ognia.

Jeśli jesteś gotowy zejść po drabinie lub rusztowaniu po zakończonej pracy, oprzyj się pokusie opuszczenia pneumatycznego pistoletu do gwoździ za pomocą podłączonego do niego węża powietrznego. Gdy pistolet do gwoździ jest w trybie uderzeń i nieuchronnie kołysze się i uderza w drabinę lub pobliski przedmiot, osłona zabezpieczająca może się wcisnąć i pistolet wystrzeli gwóźdź.

  • Nie pomijaj czytania instrukcji.
  • Pozostań w trybie strzelania sekwencyjnego.
  • Chroń swoje uszy i oczy.
  • Odłącz źródło zasilania gwoździarki przed załadowaniem gwoździ lub usunięciem zacięcia gwoździ.
  • Trzymaj wolną rękę z dala od linii ognia.
  • Trzymaj siebie (i innych) z dala od linii ognia.
  • Nie opuszczaj pistoletu do gwoździ za wąż.